10.) Nie prowadź po pijanemu

Nawet przy stosunkowo niewielkim stężeniu, alkohol potrafi pogorszyć twój czas reakcji, koordynacje i skupienie, a nawet negatywnie wpływać na zachowanie. Każda jedna z tych rzeczy może pogorszyć bezpieczeństwo na drodze, lub stać się przyczyną wypadku. Według Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu, pijani kierowcy odpowiadają aż za 1/4 wszystkich wypadków śmiertelnych na terenie Unii Europejskiej.

Jeśli więc wybieramy się na przyjęcie gdzie pijemy alkohol, warto poprosić kogoś trzeźwego żeby nas potem odwiózł, bądź zadzwonić po taksówkę.

 

9.) Pamiętaj o ograniczeniach prędkości.

Nadmierna prędkość na drodze nieustannie stanowi jedną z wiodących przyczyn wypadków śmiertelnych na drogach całego świata. Fizyka jest nieubłagana – prowadząc pojazd z dużą szybkością na drodze mamy znacznie ograniczone możliwości reakcji na niespodziewane zdarzenia, a panowanie nad rozpędzonym pojazdem jest znacznie trudniejsze. Dane Komisji Europejskiej dobitnie pokazują że im szybciej jedziemy, tym większe prawdopodobieństwo wypadku.

Dlatego warto przestrzegać ustalonych norm prędkości. Jeśli chcemy poczuć wiatr w włosach i warkot silnika, nie róbmy tego na drodze, ale na specjalnie przygotowanym do tego torze pod okiem specjalistów.

 

8.) Skup się

Prowadzenie samochodu wymaga skupienia. Warunki pogodowe, zachowanie innych kierowców, zmiana prędkości czy też setka różnych innych czynników może wymusić zdecydowaną i szybką reakcje, podczas której nie ma czasu na błąd – czy tez odłożenie telefonu. Jedzenie, picie, palenie czy inne czynności które da się wykonać przy kierownicy mogą być wygodne, ale też zabójcze. Według danych statystycznych, rozkojarzeni kierowcy są prawie równie niebezpieczni jak pijani.

Dlatego siadając za kółkiem warto pamiętać o starej mądrości: Oczy na drogę, a ręce na kółko.

 

7.) Bądź wypoczęty

Spanie za kółkiem ma oczywiste konsekwencje. Nawet na prostej drodze, możliwe jest zjechanie w bok i uderzenie o słup, drzewo, czyjś dom albo inną osobę lub auto. Ale samo zmęczenie bywa zabójcze. Zmęczony człowiek traci skupienie, wolniej kojarzy i reaguje, co dla kierowcy może mieć fatalne konsekwencje. Piloci samolotów mawiają że latając po zmęczonemu jest gorzej niż latać po pijanemu – i nie inaczej jest za kierownicą samochodu.

Dlatego zanim do niego wsiądziemy, bądźmy dobrze wypoczęci. A jeśli czeka nas długa podróż, może warto pojechać z kimś kto w razie potrzeby przejmie stery.

6.) Zapnij Pasy

Już od prawie ponad 80 lat, pasy bezpieczeństwa ratują życie kierowcą i pasażerom. I choć nie zapewniają one doskonałej, niezawodnej ochrony, to w przypadkach ciężkich wypadków, potrafią zwiększyć szanse przeżycia o nawet połowę – zwłaszcza wśród najmłodszych. Nawet przy stosunkowo niewielkich prędkościach, wypadek czy nagłe hamowanie może spowodować poważne obrażenia – a nikt tak naprawdę nie chce dostać w twarz od szyby czy twardej tapicerki.

Pasy stanowią standardowy element wyposażenia każdego pojazdu, a ich zapięcie nie wymaga dużo czasu. Dlatego warto o nich pamiętać.

 

5.) Uwaga na pogodę

Matka Natura to moc, o czym wszyscy, a zwłaszcza kierowcy, powinni pamiętać. Gęsta mgła, zaspy śniegu i oblodzone drogi czy ciężka burza z porywistymi wiatrami – pogoda potrafi zmienić najprostszą nawet trasę  w najtrudniejsze wyzwanie. Dlatego planując podróż, warto pamiętać o pogodzie – u celu jak i na trasie.

Ale czasami pogody nie da się obejść. Wtedy należy być szczególnie czujnym, i zachowywać wszelki należne zasady bezpieczeństwa.

 

4.) Uważaj na Odstęp

Większość wytycznych dotyczących bezpieczeństwa drogowego zaleca zachowanie “bezpiecznego dystansu” między pojazdami na drodze, szczególnie między naszym samochodem a tym będącym przed nami, zamiast jechać “na styk”. Powodem znowu jest fizyka: będąc zbyt blisko innego pojazdu będziemy mieli zbyt mało czasu na reakcje jeśli ten podejmie jakiś niespodziewany manewr, zwłaszcza nagłe hamowanie.

Ustalenie takie dystansu może być jednak trudne. Dlatego też niektórzy eksperci zalecają regułę tak zwanych “3 sekund” –  jeśli samochód przed nami mija jakiś stacjonarny obiekt koło drogi, to my powinniśmy minąć ten sam obiekt najwcześniej za 3 sekundy.

 

3.) Uważaj na Drodze

Stare przysłowie prawi, że należy uważać na czyny, a nie na słowa człowieka. Podobnie jest czasami w prowadzeniu auta. Możemy przestrzegać wszystkich przepisów i ograniczeń, ale to nie znaczy że tak samo robią inni. Nie raz można spotkać się z kimś kto wymusił pierwszeństwo na drodze, albo nagle skręcił bez kierunkowskazu. Niemożliwe jest do przewidzenia kto, gdzie i jak się zachowa – i właśnie dlatego nigdy nie powinniśmy przyjmować za pewne jak postąpi inny kierowca.

Trzymajmy dystans. Ręce na kierownicy. Uwaga na prędkość. Jedźmy z głową!

 

2.) Szlifuj umiejętności

Zasady bezpieczeństwa i zdrowy rozsądek dają nam bezpieczeństwo na drodze. Ale jak zawsze w życiu, można sobie pomóc, i zwiększyć swoje szanse przeżycia bądź ominięcia wypadku. Zdolności i doświadczenie w prowadzeniu auta może pomóc nam uniknąć zderzenia bądź utraty panowania nad samochodem. Dlatego w coraz wielu krajach, w tym i Polsce, popularność zaczyna zyskiwać tak zwana “jazda defensywna”, z angielskiego “defensive driving”, DD.

DD to obszerny zbiór jak i zachowań jak i aktywnych manewrów mających na celu zminimalizowanie szansy wypadku – a w razie najgorszego, zminimalizowania ryzyka dla pasażerów.  Nigdy nie jest za późno żeby zostać lepszym kierowcą – zwłaszcza jeśli może to uratować życie.

 

1.) Dbaj o samochód!

Dla wielu z nas samochód to coś więcej niż środek transportu. To nasza pasja. I tak jak dba się o pasję, należ dbać o samochód. Przeglądy nie tylko służą przedłużaniu życia samochodu – ale też twojego. Istnieje mnóstwo elementów które składają się samochód, a awaria kilku, a nawet jednego, mogą prowadzić do tragedii. Dlatego warto nie tylko samemu dbać o samochód, ale też zdać się na profesjonalistę-mechanika który upewni się że nas pojazd sam nie stanie się problemem.

Zadbaj o samochód – a samochód zadba o ciebie.