Akademia Młodego Kierowcy Autodromu Jastrząb to innowacyjny projekt edukacyjny przeznaczony dla kierowców, którzy uzyskali uprawnienia kierowania pojazdem nie dalej jak w przeciągu ostatnich 3 lat. Celem tej inicjatywy jest zapewnienie początkującym kierowcom dodatkowych godzin nauki jazdy w warunkach specjalnych, które są niezbędne do wyrobienia odpowiednich nawyków i doświadczenia w bezpiecznym kierowaniu pojazdem. Pierwsza edycja Akademii zaplanowana została na niedzielę, 21 marca.

Powszechnie uważa się, że początkujący kierowcy powodują wypadki częściej niż ci, którzy mają na koncie kilka lub więcej lat doświadczenia w fotelu kierowcy. Potwierdzają to także statystyki. Według opublikowanego w 2020 roku policyjnego raportu o stanie bezpieczeństwa na drogach szczególną uwagę należy zwrócić na grupę tzw. „młodych kierowców” w wieku 18-24 lat, charakteryzującą się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków. „Przyczyną 37,6% wypadków, które spowodowali młodzi kierowcy, było „niedostosowanie prędkości do warunków ruchu”, a o ich ciężkości świadczy 53,2% zabitych w wypadkach przez nich spowodowanych. Jest to grupa osób, którą cechuje brak doświadczenia i umiejętności w kierowaniu pojazdami i jednocześnie duża skłonność do brawury i ryzyka.” – czytamy w raporcie.W przypadku prawie 90% zdarzeń Policja odnotowała winę za zdarzenie po stronie kierującego.

„W Polsce młodzi kierowcy są zdani na siebie. Stąd pomysł stworzenia Akademii Młodego Kierowcy, gdzie początkujący kierujący w specjalnych warunkach mogą zdobyć doświadczenie od najlepszych instruktorów, którzy na co dzień szkolą zawodników sportowych oraz kierowców samochodów uprzywilejowanych.” – mówi Aleksandra Michalczewska Prezes Zarządu spółki ITS Michalczewski i właściciel Autodromu Jastrząb.

 

 

Autodrom Jastrząb to najnowocześniejszy Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy w Polsce, dysponujący bogato wyposażonym centrum konferencyjno-szkoleniowym z własną strefą esportu i symulatorami jazdy Assetto Corsa. Serce Autodromu stanowi asfaltowo-szutrowy tor szkoleniowy o łącznej długości 3500 metrów i łącznej powierzchni 21 hektarów. Szerokość nitki trasy w najwęższym miejscu wynosi 10 metrów. Tor Jastrząb jako pierwszy ODTJ w kraju został zaprojektowany i zbudowany od podstaw w oparciu o warunki wyznaczone przez Ministra Infrastruktury, dzięki czemu oferuje możliwość korzystania z dedykowanej infrastruktury o najwyższym standardzie europejskim.

Program szkoleń Akademii Młodego Kierowcy został dostosowany do oczekiwań i potrzeb początkujących kierowców. W trakcie szkolenia kursanci są uczeni obserwowania drogi i innych jej użytkowników oraz rozpoznawania pojawiającego się z ich strony zagrożenia. Dowiadują się jak prawidłowo wykorzystywać systemy bezpieczeństwa samochodu. Celem szkolenia jest także zweryfikowanie i wyeliminowanie złych nawyków uczestników.

„Po intensywnym szkoleniu młody kierujący łatwiej określi swoją prędkość bezpieczną w trudnych warunkach jazdy. Jeśli zdarzy się niebezpieczna sytuacja na drodze – będzie wiedzieć, jak sobie poradzić. – mówi Mateusz Bińkowski, Koordynator Szkoleń Samochodowych w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy Autodrom Jastrząb.

Dzięki specjalnym warunkom w postaci płyt poślizgowych oraz urządzeń służących do wprowadzania pojazdu w poślizg Tor Jastrząb daje możliwość przekonania się, jakie są możliwości własne i naszego samochodu.

Program nauczania Akademii Młodego Kierowcy obejmuje między innymi takie zagadnienia jak techniki skrętu kierownicą (skręt awaryjny, skręt szosowy, skręt manewrowy + slalom jedynkowy i dwójkowy), technika jazdy przez zakręty i optymalizacja toru jazdy, hamowanie awaryjne na wprost, slalom tyłem (obserwacja lusterek), poślizg podsterowny i nadsterowny w zakręcie, hamowanie awaryjne z ominięciem przeszkody, poślizg kół osi tylnej ,, Szarpak.

Dodatkowo kursanci zapoznają się z podstawami technicznej obsługi pojazdu.

„Początkujący kierowca, niezależnie od wieku, w którym otrzymał uprawnienia kierowania pojazdem, nie ma doświadczenia i pamięci mięśniowej koniecznej do tego, aby prowadzić auto w sposób bezpieczny i dostosowanych do warunków. Akademia Młodego Kierowcy pomoże uzupełnić te braki i wypracować odpowiednie nawyki” dodaje Mateusz Bińkowski.

Najbliższe nadchodzące szkolenie w ramach Akademii Młodego Kierowcy odbędzie się już 21 marca 2021. 

DOŁĄCZ DO AKADEMII MŁODEGO KIEROWCY