Eco-driving, czyli ekonomiczna i ekologiczna jazda, to coraz bardziej popularne podejście do prowadzenia pojazdów. Pozwala ono nie tylko oszczędzić paliwo i zmniejszyć emisję szkodliwych gazów, ale również zwiększa bezpieczeństwo na drogach. Oto pięć fundamentalnych zasad eco-drivingu, które każdy kierowca powinien znać i stosować.

1. Planuj swoją podróż
Zanim wyruszysz, zaplanuj trasę, aby uniknąć korków i częstego zatrzymywania się. Używaj nawigacji GPS z aktualnymi informacjami o ruchu drogowym, co pozwoli Ci płynnie pokonywać trasę i unikać niepotrzebnych przestojów. Pamiętaj, że każde zatrzymanie i ruszanie zwiększa zużycie paliwa.

2. Płynna jazda i zachowanie stałej prędkości

Jedź płynnie, unikaj gwałtownych przyspieszeń i hamowań. Staraj się utrzymywać stałą prędkość, szczególnie na autostradach. Przyspieszaj stopniowo, a przy zmniejszaniu prędkości wykorzystuj silnikowe hamowanie, czyli stopniowe zwalnianie bez gwałtownego hamowania. Zalecamy stosowanie tempomatu. Przyspieszaj – jeśli warunki drogowe na to pozwalają – dynamicznie, wciskając pedał gazu do ¾ głębokości. Bądź przewidujący – unikaj zbędnych przyspieszeń i hamowań.

3. Nie jedź z wykorzystaniem biegu jałowego

Jeśli planujesz zatrzymanie lub spowolnienie ruchu, tocz się na biegu, bez naciskania pedału gazu. W ten sposób spalasz mniej paliwa. Jedź na najwyższym możliwym biegu, na najniższych możliwych obrotach. Włączaj wyższy bieg najpóźniej po osiągnięciu 2500 obr./min w silniku benzynowym lub 2000 obr./min w silniku Diesla.

4. Optymalne ciśnienie w oponach

Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach. Opony z niedostatecznym ciśnieniem powodują większe opory toczenia, co zwiększa zużycie paliwa. Przestrzeganie zaleceń producenta pojazdu odnośnie ciśnienia w oponach jest kluczowe dla efektywnego eco-drivingu.

5. Minimalizuj obciążenie i opory powietrzne

Dodatkowy ciężar w samochodzie zwiększa zużycie paliwa. Staraj się nie przewozić niepotrzebnych przedmiotów, zwłaszcza na dłuższych trasach. Również opory powietrzne mają wpływ na spalanie – unikaj jeżdżenia z otwartymi oknami na wysokich prędkościach i zdejmij niepotrzebne bagażniki dachowe, gdy nie są używane.

Uczestnicy kursu po przejściu szkolenia notowali oszczędności od kilkunastu do 30 procent, przy czym największe różnice występowały w ruchu miejskim lub podmiejskim. Co ciekawe, niektórzy uzyskiwali nawet lepsze prędkości średnie (krótsze czasy przejazdu) w przypadku jazdy ekonomicznej według zasad Eco Drivingu i twierdzili, że jazda taka jest mniej męcząca. To wyraźny sygnał, że warto zająć się doskonaleniem własnego stylu jazdy w dobie ocieplania się klimatu i rosnących cen paliw – mówi Mateusz Bińkowski, Koordynator ds. szkoleń samochodowych Autodromu Jastrząb.

Eco-driving to nie tylko oszczędność dla Twojego portfela, ale również wkład w ochronę środowiska. Wprowadzenie tych prostych zmian w stylu jazdy może mieć duże znaczenie. Pamiętaj, że każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia emisji spalin i poprawy jakości powietrza.