Oni nie tylko prowadzą autobusy. Są również głównymi ambasadorami marki i ciągle chcą podnosić swoje kompetencje. Kierowcy to ambitna grupa zawodowa, na której spoczywa duża odpowiedzialność, a platformy, które łączą przewoźników są tego świadome. Z Marcinem Leszczykiem, Kierownikiem ds. Operacji Zarządzający Transportem we FlixBusie, rozmawia Aleksandra Chmura.

Co jest ważne w przypadku pracy zawodowego kierowcy?

W przypadku FlixBusa nie mówimy o zwykłej grupie zawodowych kierowców, ale o ambasadorach marki. Ich rola często jest niedoceniana i obejmuje znacznie więcej niż samo prowadzenie autobusu. Kierowcy i kierowczynie FlixBusa odpowiadają za pierwszy kontakt z klientem, pomagają pasażerom w wejściu na pokład, znalezieniu miejsca, przechowaniu bagażu, często sprzedają bilety pokładowe, a nawet w niektórych przypadkach naprawiają usterki w autobusie. Przede wszystkim jednak, kierowcy dbają, aby podróżni bezpiecznie i komfortowo dotarli do swoich destynacji. Praca kierowcy obejmuje wiele ról, a połączenie i balansowanie pomiędzy nimi nie jest proste.

W jaki sposób dbają Państwo o ciągły rozwój pracowników?

Na samym początku chciałbym podkreślić, że FlixBus nie posiada własnych autobusów. Nasz model biznesowy opiera się na cyfryzacji transportu i współpracy z partnerami w branży przewozowej. Jesteśmy platformą technologiczną – zajmujemy się rozwojem technologii, planowaniem sieci, marketingiem, sprzedażą oraz obsługą operacyjną. Nasi partnerzy zapewniają zarówno pojazdy, jak i doświadczonych kierowców, co tworzy środowisko biznesowe oparte na współdziałaniu i wzajemnych korzyściach.

We FlixBusie każdy kierowca przechodzi obowiązkowe szkolenie dotyczące standardów, obsługi pasażerów oraz obsługi wewnętrznych systemów. Od 2019 roku regularnie prowadzimy również Akademię Kierowcy. To wydarzenie, które ma na celu zwiększanie kompetencji oraz kwalifikacji kierowców autobusów, w zakresie zarówno doskonalenia techniki jazdy, zwiększania poziomu bezpieczeństwa wśród kierowców, pasażerów i innych użytkowników ruchu drogowego, jak i jakości obsługi klientów. Akademia Kierowcy przygotowuje kierowców do skutecznego radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, dzięki niej, minimalizujemy potencjalne ryzyko wypadku i podnosimy standardy bezpieczeństwa.

Jakie korzyści dla Państwa firmy płyną z kontynuacji programu Akademia Kierowcy?

We FlixBusie naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom, kierowcom oraz innym uczestnikom ruchu drogowego. Realizujemy to za pomocą inicjatyw takich jak Akademia Kierowcy, która skupia się na kompleksowym i efektywnym przygotowaniu kierowców do radzenia sobie z różnorodnymi sytuacjami, które mogą wystąpić na drodze. Dzięki temu projektowi, jesteśmy w stanie znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa, zapewniając jednocześnie, że nasi kierowcy są doskonale przygotowani do każdej ewentualności. Wydarzenie to pomaga nam również w zrozumieniu potrzeb kierowców, bardzo często jest to idealna okazja do bezpośredniej rozmowy i uzyskania informacji na temat obszarów, które możemy ulepszyć, oraz tych, które warto kontynuować. Zależy nam na rozwijaniu skutecznych i trwałych relacji z naszymi partnerami i nieskromnie możemy powiedzieć, że z sukcesem realizujemy ten cel. Po każdej Akademii Kierowcy opinie są jednomyślne: “chcemy więcej!”.

Jak oceniają Państwo infrastrukturę torową i szkoleniową w Polsce?

W Polsce, infrastruktura torowa zaprojektowana jest głównie z myślą o samochodach osobowych, co stwarza istotne wyzwania w kontekście szkolenia kierowców autobusów. Większość dostępnych torów nie jest dostosowana do wymiarów i potrzeb autobusów – są zbyt małe i wąskie, co znacząco ogranicza możliwości praktycznego treningu. Tylko nieliczne miejsca w kraju spełniają wymogi niezbędne do przeprowadzenia kompleksowych szkoleń, takich jak Akademia Kierowcy. Kluczowym aspektem odpowiedniej infrastruktury szkoleniowej jest obecność szarpaka, który pozwala na symulowanie poślizgów i ćwiczenie odpowiednich reakcji w takich sytuacjach. Niestety, obiekty wyposażone w takie urządzenia są w Polsce rzadkością.

Jak na tle konkurencji prezentuje się Autodrom Jastrząb?

Bardzo dobrze, zdecydowanie należy docenić całą ekipę toru za doskonałe przyjęcie. Akademia Kierowcy FlixBusa po raz kolejny odbyła się na Autodromie Jastrząb, muszę przyznać, że jesteśmy pod wrażeniem nowoczesnej infrastruktury toru. Dużym atutem jest przestronność, pozwalająca na równoczesne przeprowadzanie różnorodnych manewrów. Jednocześnie odbywały się trzy moduły, z udziałem czterech autobusów. Baza hotelowa na miejscu oraz wysoki standard całego obiektu sprawił, że nasz dwudniowy pobyt był niezwykle komfortowy.