Nawet 2 tysiące osób odwiedziło Autodrom Jastrząb w ramach czwartej edycji Pucharu Driftu. W dniach 12-13 sierpnia impreza przyciągnęła kibiców z różnych zakątków Polski i świata. O międzynarodowym statusie zawodów świadczy chociażby fakt, że pierwsze miejsce zajął utytułowany ukraiński drifter Oleksii Holovnia, którego nazwisko kibice mogą kojarzyć z Eastern European Drift Cup.

Zespół Autodromu Jastrząb ma doświadczenie w organizowaniu dużych imprez. Raz w roku na terenie toru odbywa się spektakularny popis driftu zawodników z Polski i ze świata. Czwarta edycja Pucharu przyciągnęła tysiące fanów motosportu i nie tylko. Wśród gości pojawiły się także rodziny z dziećmi.

Klasyfikacja zawodników i zwycięzcy

Zgłoszeń było łącznie 63. Zawodników podzielono na dwie kategorie. W klasie Profi, gdzie rywalizują ze sobą profesjonaliści, pojawiło się 29 osób. Z kolei w klasie Street, czyli grupie dla początkujących, rywalizowało 27 zawodników. Co najważniejsze, najmłodsi z nich mieli tylko 14 lat. Warto również podkreślić różnorodność marek samochodów, które pojawiły się na torze. Były tam auta różnych modeli BMW, Nissan, Toyota czy Mazda, co tylko podnosiło walory tego motoryzacyjnego spektaklu.

WYNIKI

KONKURS MECHANIKÓW

Zwycięzcą 🥇zawodów w tej kategorii został Tomasz Błaszkowski. Obok niego na podium stanęli: 🥈Adam Bigus i 🥉 Maciej Rymarczyk.

KLASA STREET

🛠 Naszą próbę w najszybszym czasie pokonał 🥇Paweł Woliński z Woliński MotorSport. Drugie 🥈 miejsce zajął Krzysztof Grzesiak z Piter Drift Team. Trzecim w kolejności był Patryk Szymczyk, reprezentujący Szymspec.

KLASA PROFI

Pierwsze miejsce zajął Oleksii Holovnia. Drugim 🥈 w tej kategorii okazał się Mateusz Suski. Brązowy medal 🥉 zgarnął Łukasz Pijar, natomiast czwarte miejsce zajął Jerzy Tecław.

Atrakcje dodatkowe

Oprócz samego sportowego aspektu, wydarzenie oferowało całą gamę atrakcji dla rodzin z dziećmi. Była wystawa supersamochodów i samochodów zabytkowych, gokarty dla najmłodszych, tzw. Crazy Carts, Drift Taxi, dmuchana ślizgawka i strefa dla rodzin z dziećmi, nad którą czuwały wykwalifikowane animatorki. Organizatorzy wydarzenia zdecydowanie osiągnęli swój cel: połączyli różne pokolenia miłośników czterech kółek. Nie tylko demonstrowano umiejętności i wiedzę niezbędną do kontroli pojazdu podczas driftu, ale również promowano bezpieczne i kontrolowane warunki dla uprawiania tego ekscytującego sportu.

Dlaczego warto było tam być?

Puchar Driftu 2023 był doskonałą okazją do zobaczenia, jak duży potencjał tkwi w młodych, ambitnych i utalentowanych osobach, które już teraz rozpoczynają swoją karierę w motosporcie. Można było stać się świadkiem ich debiutu i być może, zobaczyć przyszłe gwiazdy sportów motorowych na początku ich kariery.

Podsumowanie

Kluczowym celem organizatorów była integracja społeczności motoryzacyjnej i promowanie bezpiecznego driftu. Wszyscy zainteresowani mieli możliwość zobaczyć, jak można kontrolować pojazd i jak można przekształcić tę pasję w coś więcej niż tylko hobby.

Organizatorzy stawiają sobie za cel promowanie bezpieczeństwa nie tylko w motosporcie, ale także na drogach publicznych. Dlatego tak ważna była obecność dużej grupy początkujących w kategorii Street. To nie tylko sposobność dla nich do nauki, ale również zachęta do rozpoczęcia kariery w motosporcie i rozwijanie pasji w kontrolowanych warunkach na torze. Warto było zatem zobaczyć ich pierwsze kroki na Autodromie Jastrząb.

Puchar Driftu 2023 to wydarzenie, które na długo zostanie w pamięci uczestników i widzów. To doskonała platforma dla młodych talentów, a dla widzów – możliwość zobaczenia, jak rozwija się sport motorowy w Polsce.

Zachęcamy do śledzenia oficjalnych stron wydarzenia, gdzie znajduje się pełen harmonogram i więcej szczegółów.